Pozovite nas i podelite svoje želje za putovanje sa nama!
016 601 007
[email protected]
Temišvar – biser Banata i “Mali Beč”
Temišvar je jedan od najvećih i najznačajnijih gradova u Rumuniji, smešten u zapadnom delu zemlje, blizu granice sa Srbijom i Mađarskom. Glavni je grad Banata i poznat je po svojoj bogatoj istoriji, multikulturalnosti i arhitekturi inspirisanoj bečkim stilom, zbog čega ga često nazivaju “Mali Beč”.
Grad ima dugu i burnu prošlost, bio je pod vlašću Osmanlija, Habsburške monarhije i kasnije deo Austrougarske. Temišvar je 1989. godine postao mesto gde je započela Rumunska revolucija koja je dovela do pada diktature Čaušeskua.
Danas je Temišvar moderan evropski grad, poznat po prelepim trgovima, parkovima i arhitektonskim biserima, poput Pravoslavne katedrale, Trga pobede, Unirijskog trga i brojnih baroknih i secesijskih građevina. Grad je takođe važno kulturno središte sa mnogim pozorištima, muzejima i univerzitetima.
Zahvaljujući svom bogatom kulturnom nasleđu i dinamičnom duhu, Temišvar je proglašen Evropskom prestonicom kulture za 2023. godinu, čime je dodatno istaknut njegov značaj na mapi Evrope.
Termin putovanja | Cena po osobi |
---|---|
08.03.2025. | 35e |
Uslovi plaćanja:
1.dan – Niš – Temišvar – Polazak iz Niša oko 02h (tačno mesto i vreme polaska biće poznato najkasnije dan
pred putovanje). Vožnja kroz Srbiju sa usputnim pauzama radi odmora i prelaska granice. Dolazak u Temišvar (Timişoara), najveći i najznačajniji grad Banata. Razgledanje grada: Trg pobede (Piaţa Victoriei), na kojem su zdanje Opere i nacionalnog teatra (sagrađeno 1872. godine; arh. Fellner i Helmer, projektanti pozorišnih zdanja širom Evrope), Saborna (rumunska) crkva Banatske mitropolije (1946. god.; arh. Ioan Traianescu), kip vučice koja doji Romula i Rema (poklon grada Rima iz 1926. godine) te reprezentativna zdanja secesije, sagrađena između 1910. i 1914. godine (autor većine tih zdanja arh. László Székely); Trg slobode (Piaţa Libertăţii), na kojem se nalaze stara gradska većnica (sagrađena 1734. godine, u baroknom stilu, arh. Pietro del Bonzo), kip Device Marije i bista Decebala, poslednjeg dačkog kralja. Odlazak na Trg jedinstva (Piaţa Unirii), na kojem su stub kuge, rimokatolička katedralna crkva (građena između 1736. i 1774. god.; arh. Joseph Emanuel Fischer von Erlach), Barokna palata (nekadašnje sedište Srpske Vojvodine) i Saborna crkva srpske pravoslavne crkve (sagrađena 1748.godine). Poseta srpskoj sabornoj crkvi, u kojoj se nalazi vredni ikonostas, delo Konstantina Danila i majstora Mihaila Janića iz Arada. Slobodno vreme za individualnu šetnju, obilazak tržnog centra Lulius mall. Polazak za Srbiju u popodnevnim satima. Dolazak u Niš u ranim jutarnjim satima.